Zakup czajnika - Co warto wiedzieć?

Ocena:
0.00/0

Wczesnym ranem wielu z nas jest nadal zaspanych, trzeba jednak zacząć nowy dzień. Umilić go może filiżanka zdrowej herbaty lub kubek aromatycznej kawy. Czysta przyjemność. W tej miłej pobudce kluczową rolę odgrywa dobry i szybki czajnik, dzięki któremu nie musimy długo czekać na upragniony napój. Jaki czajnik wybrać i na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy zakupie? O tym, w artykule poniżej.

Jakie czajniki znajdziemy w sklepach?

Jeśli rozważasz zakup czajnika, powinieneś zdawać sobie sprawę, że wybór nie będzie prosty. Producenci mają w swojej ofercie szeroki wachlarz urządzeń, które różnią się technologią, wyglądem, rozmiarem oraz ceną.

Standardowe czajniki na kuchenkę gazową są produkowane z reguły ze stali i kolorowo ozdobione. Charakterystyczną ich cechą jest znany wszystkim gwizdek, wydający dźwięk, kiedy woda się gotuje. Pasują do każdego rodzaju wnętrz, w tym również do nowoczesnego. Rączkę mają umiejscowioną w górnej części i wykonaną z materiału chroniącego przed oparzeniem.

Droższe rozwiązania robione na wzór japoński, służące do bardziej ceremonialnego parzenia herbaty, wykonane są z żeliwa. Winduje to ich cenę, ale sprawia, że naczynie jest w stanie utrzymać temperaturę wody przez dłuższy czas.

Czajniki elektryczne, do grzania wody wykorzystują grzałki na prąd elektryczny. Przyspiesza to znacznie proces gotowania oraz nie wymaga użycia płomienia. Tworzywa sztuczne stosowane do produkcji takich czajników, wpływają na ich małą wagę oraz niską cenę. Zbiorniki czajników elektrycznych mają bardzo często miarkę informującą ile wody mieści się w środku.

Producenci zaopatrują je w szereg zabezpieczeń w formie lampek ostrzegawczych, bądź blokad chroniących przed otwarciem. Wśród grupy czajników elektrycznych znaleźć można rozwiązania na kabel, bezprzewodowe, jak również takie z funkcjami pomocniczymi np. podtrzymywaniem wyznaczonej temperatury.

Jak pojemność czajnika będzie odpowiednia?

O tym, jak dużo wody będziemy potrzebować w czajniku, powinniśmy wiedzieć jeszcze przed zakupem. Nie ma sensu kupować zbyt dużego albo z kolei za małego dla naszej rodziny. Producenci zapewniają produkty przeważnie w przedziale od 0,4 l do ponad 3 l.

Jeżeli mieszkasz sam i sporadycznie gotujesz wodę, wybierz jak najmniejszy rozmiar. Rodzina pięcioosobowa potrzebować będzie sprzętu o pojemności trochę mniejszej od 2 litrów. Kupno najmniejszego z możliwych urządzeń wpłynie na oszczędność energii potrzebnej do podgrzania wody.

Z jakich materiałów robi się czajniki?

Surowce, z których produkuje się czajniki, to najczęściej stal nierdzewna, a w przypadku czajników na kuchenkę, żeliwo. Z kolei tworzywa sztuczne są wykorzystywane w produkcji czajników elektrycznych. Czasem spotkać można czajniki szklane albo ceramiczne. Jeżeli chodzi o właściwości użytkowe, wykorzystywane materiały nie wpływają w znacznym stopniu na użytkowanie.

Coraz więcej osób przykłada dużą wagę do oryginalnego wyglądu czajnika. Nowoczesne materiały i technologie, mogą nadać czajnikowi iście designerski styl. Możemy również eksperymentować z dopasowaniem czajnika do wystroju naszej kuchni lub umieścić go w innych pomieszczeniach mieszkania, lub domu. Można śmiało powiedzieć, że jaki gust, taki czajnik.

Informacje:
Oceń artykuł:

1Komentarze

aniakucharska

Ja szczególną uwagę zwracam na wykonanie, aby jak najdłużej mi służył.

2022-04-22
Wczesnym ranem wielu z nas jest nadal zaspanych, trzeba jednak zacząć nowy dzień. Umilić go może filiżanka zdrowej herbaty lub kubek aromatycznej kawy. Czysta przyjemność. W tej miłej pobudce kluczową rolę odgrywa dobry i szybki czajnik, dzięki któremu nie musimy długo czekać na upragniony napój. Jaki czajnik wybrać i na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy zakupie? O tym, w artykule poniżej.Jakie czajniki znajdziemy w sklepach?Jeśli rozważasz zakup czajnika, powinieneś zdawać sobie sprawę, że wybór nie będzie prosty. Producenci mają w swojej ofercie szeroki wachlarz urządzeń, które różnią się technologią, wyglądem, rozmiarem oraz ceną.Standardowe czajniki na kuchenkę gazową są produkowane z reguły ze stali i kolorowo ozdobione. Charakterystyczną ich cechą jest znany wszystkim gwizdek, wydający dźwięk, kiedy woda się gotuje. Pasują do każdego rodzaju wnętrz, w tym również do nowoczesnego. Rączkę mają umiejscowioną w górnej c...