Zakładanie trawnika - jaka pora roku jest najlepsza na wysiew trawy?

Ocena:
0.00/0

Wczesna jesień to idealny czas na zakładanie trawnika. Dziś przedstawimy rady dla tych, którzy planują wysiewanie trawnika z nasion. Jaki jesienny miesiąc jest najlepszy do rozpoczęcia prac, jakie etapy należy wykonać, jakich błędów się wystrzegać i jak prawidłowo pielęgnować trawnik? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań.

Zakładanie trawnika — przygotowanie do prac

Prace nad nowym trawnikiem warto zacząć od zmierzenia kwasowości ziemi w naszym ogrodzie. Optymalny odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Zbyt niskie pH sprzyjać będzie przyrostowi mchów. Przy zbyt wysokim szybciej od trawy rosnąć będą chwasty.

Wyselekcjonuj najlepszą mieszankę trawy. W zależności od użycia trawnika typ trawy winien się różnić. Jeśli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wytypuj gatunek odporny na deptanie, czyli trawę rekreacyjną albo sportową. W sytuacji, kiedy trawnik ma być jedynie ozdobą, doskonale sprawdzi się odmiana parkowa, czy też dywanowa.

Przed posianiem trawnika należycie naszykuj podłoże. Wyeliminuj wszelkie chwasty rosnące w ogrodzie, a w następnej kolejności wyrównaj ziemię. Będzie to pomagało przy podlewaniu. Woda będzie wsiąkać w glebę, zamiast spływać, przemieszczając świeżo posiane nasiona. W kolejnym kroku przekop ziemię pod trawnik na głębokość szpadla, a później wysyp nawozy oraz kompost i ubij powstałe podłoże.

Po wysianiu nasion trawy zajmij się nawadnianiem. Wykonuj to przy pomocy niewielkiego strumienia wody. Bądź ostrożny, aby nie spłukać nasion. Dodatkowe zraszanie korzystnie wpłynie na przyrost naszego trawnika.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakładaniu trawnika?

Powszechne jest dużo błędów, które uchwycić można u rozpoczynającego swoją przygodę z ogrodnictwem ludzi. Przede wszystkim na etapie szykowania podłoża nie zapomnij o zlikwidowaniu z niego kamieni, wyrównaniu oraz spulchnieniu.

Innym powszechnym błędem jest niedokładne rozsianie. Nierówne rozsypanie nasion może spowodować, że nasz trawnik wyrośnie wybrakowany. W pewnych miejscach widzialne będą wolne pola. Zastosuj specjalne urządzenia do wysiewania albo w wypadku siewu ręcznego powtórz procedurę dwukrotnie w różnych kierunkach za każdym razem.

Zapominanie o wałowaniu może skutkować nierównym przyrostem źdźbeł. Dużo ludzi zapomina o tym procesie, a wynikiem tego jest powstanie zagłębień w trawniku. Rozsiewanie jednego gatunku trawy na całej powierzchni działki jest błędem. Warunki do wzrostu w różnych miejscach mogą być różne. Zwróć uwagę, gdzie oraz przez ile czasu w ciągu doby gleba jest nasłoneczniona i w których miejscach trawnik będzie częściej tratowany. Posiadając tę wiedzę, dobierz odpowiednie gatunki trawy do konkretnych miejsc w swoim ogrodzie.

Jak prawidłowo pielęgnować swój trawnik?

Jeżeli jesień w danym roku jest bezdeszczowa i panują dość ciepłe warunki, trawnik należy podlewać. We wczesnym okresie rozwoju trawy, nawet niewielkie wysuszenie może doprowadzić do obumierania źdźbeł. Nawożenie jesienią może okazać się pomocne, ale tylko pod warunkiem, że wybrany preparat nie będzie zawierał azotu, który stymuluje trawę do wzrostu, co jak wiadomo, w okresie przed zimą nie jest pożądane.

Młody trawnik należy skosić gdy trawa osiągnie około 8-10 cm wysokości. Powinno ono być dość oszczędne. Dopiero gdy trawa zregeneruje się i dobrze ukorzeni, można wykonać koszenie na wysokość około 4 cm. 

Informacje:
Oceń artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy

Wczesna jesień to idealny czas na zakładanie trawnika. Dziś przedstawimy rady dla tych, którzy planują wysiewanie trawnika z nasion. Jaki jesienny miesiąc jest najlepszy do rozpoczęcia prac, jakie etapy należy wykonać, jakich błędów się wystrzegać i jak prawidłowo pielęgnować trawnik? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań.Zakładanie trawnika — przygotowanie do pracPrace nad nowym trawnikiem warto zacząć od zmierzenia kwasowości ziemi w naszym ogrodzie. Optymalny odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Zbyt niskie pH sprzyjać będzie przyrostowi mchów. Przy zbyt wysokim szybciej od trawy rosnąć będą chwasty.Wyselekcjonuj najlepszą mieszankę trawy. W zależności od użycia trawnika typ trawy winien się różnić. Jeśli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wytypuj gatunek odporny na deptanie, czyli trawę rekreacyjną albo sportową. W sytuacji, kiedy trawnik ma być jedynie ozdobą, doskonale sprawdzi się odmiana parkowa, czy też dywanowa.Przed po...