W jaki sposób powinna wyglądać dieta niemowląt?

Ocena:
0.00/0

Żywienie malucha w pierwszych miesiącach życia to prawdziwe wyzwanie dla rodziców. Wiążą się z tym sprzeczne informacje, które dostają od najbliższych twierdzących, że składniki takie, jak sól wcale nie szkodzą. Specjaliści od żywienia przekonują natomiast, że nie należy podawać maluchom niektórych substancji ze względu na ich dobro. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat zasad wprowadzania posiłków dla malucha oraz listę produktów zabronionych.

Dlaczego warto dbać o prawidłową dietę malucha?

Maluch w momencie narodzin, przez pierwszych 6 miesięcy życia potrzebuje jedynie mleka z piersi mamy, chyba że z różnorodnych względów karmienie piersią jest niemożliwe, wtedy zapewniamy dziecku mieszanki z mleka modyfikowanego. Ten pokarm do upłynięcia pół roku w pełni zaspokaja potrzeby malucha na składniki odżywcze. Nie ma podstaw do dokarmiania tak małego dziecka posiłkiem stałym przed upłynięciem szóstego miesiąca życia. Wielu rodziców ma obiekcje, czy nie dostarczyć dziecku wcześniej „czegoś konkretniejszego”, żyjąc w przekonaniu, że dziecko samym mlekiem się nie najada. Jest to jednak myślenie mylne – zbyt wczesne podanie maluchom innego rodzaju pożywienia może spowodować bóle brzuszka czy spowodować odruch wymiotny, krztuszenie się, dławienie. Z biegiem czasu będzie wzrastało zapotrzebowanie dziecka na większe ilości białka, żelazo, witaminy A, D, E czy cynk, zawarte w powoli wprowadzanych produktach dla dziecka.

Wprowadzanie nowych produktów w dietę niemowląt

Jest kilka podstawowych zasad, którymi się kierujemy, kiedy zaczynamy wdrażać posiłki uzupełniające mleko. Szczególnie przy podaniu nowego produktu monitorujmy dziecko, jak reaguje, jak smakuje nową rzecz jak również czy nie występuje po spożyciu reakcja alergiczna. Przy tym ważne jest również, ażeby nie wdrażać kilku produktów jednocześnie – wówczas gdy rzeczywiście taka reakcja uczuleniowa wystąpi, nie będziemy wiedzieć który produkt spowodował zmiany. Nie przesadzajmy z ilością jedzenia – próbujmy podać dziecku z początku po kilka łyżeczek danej rzeczy. Na początku powinno się zacząć od produktów bogatych w zboża, produktów pełnoziarnistych, kasz, warzyw i owoców (najpoprawniej rozpocząć od warzyw – są trudniejsze do akceptacji przez dziecko, owoce mają słodki smak, podobnie jak mleko, więc dzieci je prościej zaakceptują). Nie można zrażać się pierwszymi niepowodzeniami w karmieniu – maluchy nierzadko wypluwają od razu nasze propozycje, niemniej jednak nie zawsze jest to wynikiem tego, że im nie smakuje. Jest to po prostu związane z poznawaniem nowych smaków oraz konsystencji, które były im obce. W związku z tym wskazane jest czasami podać produkt ponownie, czy też po paru dniach spróbować jeszcze raz.

Katalog produktów zabronionych na początku rozszerzania diety

Zrezygnujmy z niektórych rzeczy ze względu na dobro malucha. Zgodnie się współczesną wiedzą naukową wynika, że produktami zabronionymi będą:

  • sól i cukier – nie powinno się podawać dzieciom żadnego z przytoczonych, jak najdłużej jest to możliwe – solenie pokarmów tak małym dzieciom może być powodem choroby nerek, natomiast stosowanie cukru – próchnicę, otyłość, a także złe nawyki żywieniowe w przyszłości;
  • grzyby
  • miód – nie można serwować dzieciom do ukończenia 12 miesiąca życia, występuje ryzyko nabycia bakterii Clostridium botulinum;
  • mleko krowie – do ukończenia pierwszego roku życia;
  • podroby – do ukończenia 3 roku życia.

Czy szczypta soli może faktycznie zaszkodzić?

Czy sól szkodzi dzieciom? Takie wątpliwości pojawiają się u dorosłych, którzy są świeżo upieczonymi rodzicami. Najbliższa rodzina nie pomaga w podjęciu dobrej decyzji. Babcia, ciocie, mamy twierdzą, że „przecież wychowały gromadkę dzieci na soli i jakoś żadne od niej nie umarło!” Jest to prawdą, jednak należy pamiętać, że czasy się zmieniają i dostęp do specjalistycznej wiedzy jest coraz większy. Niejednokrotnie dokumentowane badania pokazują, że nowe zalecenia mogą być przydatne dla dobra naszych maluchów.  Lekarze od wielu lat badają ludzie organizmy i to pokazuje jedno — zwiększa się liczba chorób cywilizacyjnych. Do tego dochodzi wzrost otyłości pośród dzieci, problemy z próchnicą, niedogodności na tle miażdżycowym w przyszłości. To powoduje, że warto ostrożnie podchodzić do odżywiania naszych pociech.

Informacje:
Oceń artykuł:

1Komentarze

lucja90

Bardzo fajny artykuł, chociaż pytania co podawać dziecku a co nie, warto zadawać lekarzowi.

2022-04-21
Żywienie malucha w pierwszych miesiącach życia to prawdziwe wyzwanie dla rodziców. Wiążą się z tym sprzeczne informacje, które dostają od najbliższych twierdzących, że składniki takie, jak sól wcale nie szkodzą. Specjaliści od żywienia przekonują natomiast, że nie należy podawać maluchom niektórych substancji ze względu na ich dobro. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat zasad wprowadzania posiłków dla malucha oraz listę produktów zabronionych.Dlaczego warto dbać o prawidłową dietę malucha?Maluch w momencie narodzin, przez pierwszych 6 miesięcy życia potrzebuje jedynie mleka z piersi mamy, chyba że z różnorodnych względów karmienie piersią jest niemożliwe, wtedy zapewniamy dziecku mieszanki z mleka modyfikowanego. Ten pokarm do upłynięcia pół roku w pełni zaspokaja potrzeby malucha na składniki odżywcze. Nie ma podstaw do dokarmiania tak małego dziecka posiłkiem stałym przed upłynięciem szóstego miesią...