Uprawnienia na wózek widłowy - co zrobić, by je uzyskać?

Ocena:
0.00/0

Obecny rynek zabiega o pracowników o jak najlepszych kwalifikacjach. Osoba, która posiada więcej certyfikatów i uprawnień zapewne łatwiej znajdzie opłacalną ofertę pracy, w związku z tym tak istotne jest, żeby się szkolić oraz rozwijać. Jeżeli jesteś osobą pracującą w magazynie czy też w branży produkcyjnej oraz chcesz poprawić swoją pozycję zawodową, zapoznaj się z naszym artykułem.

Dlaczego warto odbyć kurs na wózek widłowy?

Jest to przede wszystkim podniesienie swoich umiejętności, które mogą pomóc nam znaleźć lepiej płatną pracę. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co skutkuje tym, że możemy cieszyć się naszym zaświadczeniem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od kursanta nie wymaga się żadnych konkretnych umiejętności, a czas na zdobycie uprawnień zazwyczaj nie przekracza 7 dni. Kolejnym atutem jest większa szansa na pozyskanie dobrej pracy za granicą, a to powiązane jest ze znacznym wzrostem zarobków oraz standardu życia.

Jak uzyskać uprawnienia na wózek widłowy?

Uprawnieniami na wózki widłowe może się poszczycić wyłącznie osoba, która przeszła kurs i zaliczyła specjalny egzamin państwowy. Tak jak kurs, test składa się z części praktycznej i teoretycznej. Na teorii testowani jesteśmy z wiedzy, jak urządzenie jest zbudowane, a w części praktycznej egzaminu – czy potrafimy prawidłowo jeździć wózkiem i go obsługiwać.

Aby móc podejść do egzaminu, musimy spełnić kilka prostych wymagań: 

  • Mieć ukończone 18 lat
  • Posiadać świadectwo zakończenia kursu
  • Pozwolenie pracodawcy
  • Badanie lekarskie z opinią lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do kierowania wózkiem widłowym

Uprawnienia na wózek widłowy - kategorie

Wyróżnić można 3 typy uprawnień, które określa Urząd Dozoru Technicznego.

  • IIIWJO pozwala na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych prowadzonych i zdalnie sterowanych.
  • IIWJO, jest to najczęściej wybierana kategoria i uprawnia do prowadzenia wózków jezdniowych podnośnikowych z każdym napędem i bez ograniczeń w wysokości podnoszenia oraz udźwigu.
  • IWJO zezwala na obsługę wózka o dowolnym napędzie i udźwigu, jak również wózki jezdniowe specjalizowane, gdzie możemy wyróżnić te o zmiennym wysięgu oraz te, które podnoszą nie tylko asortyment, ale również operatora.

Kategoria IWJO jest najwyższa i pozwala kierować wózkami z IWJO oraz IIWJO. W analogiczny sposób posiadacze IIWJO mają prawo poruszać się pojazdami z kategorii niżej.

Ile trzeba wydać, aby zyskać uprawnienia?

Koszt zależy od tego, czy przechodziliśmy wcześniejszy kurs, czy nie. Bez specjalnego szkolenia koszt poświadczenia to 171.94 złote. Niemniej jednak większość ludzi decyduje się na przeszkolenie w trakcie kursu, co kosztuje kilkaset złotych, przeważnie w przedziale od 300 do 1000.

Cena zależy od kategorii i konkretnych uprawnień na wózek widłowy. Wielu pracodawców proponuje, że pokryją koszt szkolenia czy też jego cześć, pod warunkiem że będziemy u nich pracować, ale, nawet jeśli musimy sfinansować całość ze swojej kieszeni, to i tak korzyści mocno przewyższają nasz wydatek.

Informacje:
Oceń artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy

Obecny rynek zabiega o pracowników o jak najlepszych kwalifikacjach. Osoba, która posiada więcej certyfikatów i uprawnień zapewne łatwiej znajdzie opłacalną ofertę pracy, w związku z tym tak istotne jest, żeby się szkolić oraz rozwijać. Jeżeli jesteś osobą pracującą w magazynie czy też w branży produkcyjnej oraz chcesz poprawić swoją pozycję zawodową, zapoznaj się z naszym artykułem.Dlaczego warto odbyć kurs na wózek widłowy?Jest to przede wszystkim podniesienie swoich umiejętności, które mogą pomóc nam znaleźć lepiej płatną pracę. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co skutkuje tym, że możemy cieszyć się naszym zaświadczeniem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od kursanta nie wymaga się żadnych konkretnych umiejętności, a czas na zdobycie uprawnień zazwyczaj nie przekracza 7 dni. Kolejnym atutem jest większa szansa na pozyskanie dobrej pracy za granicą, a to powiązane jest ze znacznym wzrostem zarobków ora...