Sauna w domu - zasady i koszty budowy

Ocena:
0.00/0

Korzystanie z sauny ma nie tylko korzyści relaksacyjne, ale także prozdrowotne. Aby korzyści tego typu zabiegów były odczuwalne, konieczne jest regularne ich wykonywanie. W przypadku saun publicznych nie zawsze jest to możliwe. Dużo osób nie ma na to czasu, ponadto wiąże się to z ponoszeniem kosztów. Mamy na to rozwiązanie — budowa własnej sauny w domu lub w ogrodzie. Poniższy artykuł znacznie przybliży wszelkie kwestie z tym związane.

Co to jest sauna i na co wpływa korzystanie z niej?

Sauny to wnętrza, w których ludzie wystawiają swoje ciała na działanie wysokich temperatur. Działa to odprężająco i relaksująco. Zabiegi te oczyszczają organizm z toksyn, pomagają zwiększać wytrzymałość, zmniejszają ból mięśni oraz poprawiają kondycję skóry. Z uwagi na zbawienne działanie sauny są niezwykle popularne w obiektach sportowych, centrach SPA i hotelach.

Kąpiele parowe wykonywać można w saunach o różnej konstrukcji. Istnieje kilka grup saun różniących się sposobem działania i warunkami panującymi we wnętrzu. O możliwości skonstruowania sauny warto pamiętać na etapie projektowania nowego domu. Da się wtedy zaprojektować osobne pomieszczenie albo dużą łazienkę, w jakiej może się ona mieścić.

Jakie sauny wyróżniamy?

Popularne rodzaje saun to:

  • Sauna rzymska (parowa) - para produkowana jest w nich poprzez parowniki. Potrafią one podnieść wilgotność powietrza do 100%. Temperatura panująca we wnętrzu dochodzi do 65oC.
  • Sauna mokra — jest rodzajem sauny parowej. Para wytwarzana jest w niej przy użyciu pieca oraz gorących kamieni, które polewa się wodą. Wilgotność powietrza podnoszona jest do około 40%, a temperatury mieszczą się w przedziale od 65oC do 90oC.
  • Sauna sucha – nazywana także finśką. Wilgotność w niej wynosi około 10%. Temperaturę podnosi się od 85oC do nawet 110oC. Warunki osiągane są taką samą metodą co w saunach mokrych.
  • Sauna na podczerwień — jest nowoczesnym rozwiązaniem. Osiąga około 60 oC przy wilgotności na poziomie 25%. Odbywa się to za pomocą urządzeń emitujących fale podczerwone (infrared).

Jaka sauna sprawdzi się w warunkach domowych?

Nie każde rozwiązanie sprawdzi się we wszystkich domach. Sucha sauna działa na niesłychanie dużych temperaturach. Mogą one okazać się kłopotliwe do zniesienia dla niektórych osób. Rozwiązanie to rekomendowane jest dla osób cierpiących na kłopoty mięśniowe, walczących z nadwagą oraz z reumatyzmem.

Nieco niższa temperatura w saunie mokrej sprzyja wykonywaniu zabiegów zdrowotnych na kłopoty skórne. Pomaga także w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Nie są jednakże wskazane dla osób z problemami z oddychaniem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są sauny infrared. Przeznaczone dla osób w każdym wieku. Wpływają na oczyszczanie organizmu poprzez pocenie się wywołane podgrzaniem tkanek organizmu przez fale podczerwone.

Od czego zależy koszt instalacji sauny?

Do budowy sauny najczęściej wykorzystuje się  kilka znanych rodzajów drewna — świerk, jodła, cedr. Wykonana na wymiar kabina drewniana, wraz z siedziskami, wyposażeniem i oświetleniem to wydatek, który rozpoczyna się od 6000 zł, a kończy nawet na kilkunastu tys. Im bardziej zaawansowane technologie będą wchodziły w grę, tym stawka będzie wyższa. 

Alternatywą dla sauny budowanej od zera są gotowe kabiny, które są dostępne na rynku. Koszt zakupu takiej kabiny może zacząć się już od 5000 zł, a kończyć nawet na 15000 zł. Ciężko jest określić górną granicę ceny, gdyż do wyboru mamy tylko zwykłe sauny z piecem oraz takie, które mają dodatkowe udogodnienia — dyfuzory zapachu, odtwarzacze muzyki, oświetlenie imitujące gwiazdy i inne atrakcje. W dzisiejszych czasach można wdrożyć w życie większość pomysłów, a te za każdym razem wiążą się z dodatkowymi kosztami.

Informacje:
Oceń artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy

Korzystanie z sauny ma nie tylko korzyści relaksacyjne, ale także prozdrowotne. Aby korzyści tego typu zabiegów były odczuwalne, konieczne jest regularne ich wykonywanie. W przypadku saun publicznych nie zawsze jest to możliwe. Dużo osób nie ma na to czasu, ponadto wiąże się to z ponoszeniem kosztów. Mamy na to rozwiązanie — budowa własnej sauny w domu lub w ogrodzie. Poniższy artykuł znacznie przybliży wszelkie kwestie z tym związane.Co to jest sauna i na co wpływa korzystanie z niej?Sauny to wnętrza, w których ludzie wystawiają swoje ciała na działanie wysokich temperatur. Działa to odprężająco i relaksująco. Zabiegi te oczyszczają organizm z toksyn, pomagają zwiększać wytrzymałość, zmniejszają ból mięśni oraz poprawiają kondycję skóry. Z uwagi na zbawienne działanie sauny są niezwykle popularne w obiektach sportowych, centrach SPA i hotelach.Kąpiele parowe wykonywać można w saunach o różnej konstrukcji. Istnieje kilka grup saun ró...