Parę sposobów na ozdobienie pustych ścian

Ocena:
0.00/0

Może zastanawiałeś się, co wpływa na przytulną atmosferę w domu i dlaczego w niektórych wnętrzach czujemy się dobrze, a w innych nie. Odpowiedź jest dosyć prosta. Najlepiej czujemy się we wnętrzach, które tworzymy z ogromną dozą indywidualizmu. W takich, które są związane z naszymi charakterami i naturą. Książki, wszelkie kolekcje, zdjęcia rodzinne i wszystkie te drobiazgi z duszą, to nasze ślady w mieszkaniu. Gdy ich brakuje, czujemy się nieswojo. I wtedy nawet najbardziej designerska stylistyka wystroju nie pomoże. W domu powinno być widać, że toczy się w nim życie.

Jak zaaranżować ściany w pomieszczeniu?

Zacznijmy od ogólnej charakterystyki naszego domu. W jakim stylu go umeblowaliśmy, co lubimy, a czego nie tolerujemy, jakie są nasze pasje oraz co chcielibyśmy oglądać na co dzień na naszych ścianach. Nie warto się martwić, że coś nie wyjdzie, ponieważ zawsze można to zmienić, najczęściej wprowadzając drobne poprawki. Jeśli mimo wielu chęci nie mamy kompletnie żadnego pomysły, jak urozmaicić nasze wnętrze, poszukajmy weny w Internecie, w branżowych czasopismach, czy w programach telewizyjnych o aranżacji mieszkań, a jeśli to nic nie pomoże, zasięgnijmy porady u specjalisty zajmującego się dekoracją wnętrz.

W zależności od tego, czy jesteśmy minimalistami, czy zbieraczami wszelakich drobiazgów, powinniśmy mieć określoną wizję, jak ma wyglądać ozdobiona ściana, np. w salonie. Istnieje na to nadzwyczaj dużo koncepcji. Zaczynając od najprostszej – możemy powiesić na ścianach obrazy, w ramach lub bez. Mogą to być rozmaitego typu pejzaże, rodzinne fotografie bądź nowoczesne plakaty. Tutaj warto zatrzymać się przy zdjęciach rodzinnych, bowiem można je wyeksponować w naprawdę interesujący oraz niepowtarzalny sposób. Możemy je zawiesić w harmonijnym szyku albo postawić na spontaniczność i pogrupować ze sobą zdjęcia w przeróżny sposób, na przykład na jednej ścianie zdjęcia ze ślubu, a na innej pamiątki z podróży.

Sprawdzone rozwiązania na dekorację ścian 

Kolejną opcją może być wydzielenie na ścianie fragmentu, który pokryjemy tapetą o ciekawym wzorze, a następnie obramujemy ozdobną listwą, stwarzając swego rodzaju obraz. Można sporządzić parę takich „obrazów” obok siebie, nadając pomieszczeniu nowoczesnego oraz wyrazistego charakteru. Jeśli nasze mieszkanie nie należy do największych, w niezwykle prosty sposób możemy je optycznie powiększyć, wieszając na ścianach lustra.

Mogą one różnić się od siebie kształtem, a nawet stylem, efekt będzie niezwykle korzystny. Alternatywą dla często monotonnych i pozbawionych wyrazu obrazów, mogą być interesujące grafiki z atrakcyjnymi nadrukami. Eleganckie będą czarno-białe plakaty, ale także te, o głębokim nasyceniu kolorów. Zupełnie naturalnie wyglądają także gotowe obrazki, rozmieszczone obok siebie na ścianie, które bez problemu znajdziesz w sklepach online.

Oryginalnym, ale w rzeczy samej odświeżonym pomysłem z dawnych lat, jest wieszanie na ścianach tzw. makram z roślinnością, czyli splecionych w interesujący wzór sznurków, tworzących swego rodzaju kosz dla roślin. Jest to ciekawa alternatywa dla standardowych doniczek, która cudownie zdobi ściany. Jeśli dużo podróżujesz, warto zastanowić się nad kupnem drewnianej mapy świata, która znakomicie prezentuje się na pustej ścianie. Ta nietypowa ozdoba może służyć nie tylko jako element dekoracyjny, ale także być swego rodzaju ścianą wspomnień, na której zaznaczysz miejsca, które już odwiedziłeś. Możesz do tego użyć specjalnych pinezek, czy też od poszczególnego państwa poprowadzić sznureczki, na których zakończeniach umieścisz zdjęcie z wędrówki.

Jak ozdobić ściany w pokoju? 

Ograniczeń w aranżacji wnętrza nie ma, o ile postawimy na własną pomysłowość. Tylko wtedy, kiedy rozwiniemy skrzydła wyobraźni, urządzimy nasz dom w sposób unikatowy i niekonwencjonalny. Nie opłaca się ślepo podążać za modą, gdyż można wpaść w jej pułapkę. Nie należy nigdy zapominać o kwestiach indywidualnego gustu i intuicji. Sztampowość i brak wyrazu nie będą sprzyjać wygodzie i dobremu samopoczuciu. Nie kopiuj, ale inspiruj się pomysłami z katalogów, to przyniesie dobre efekty. To, co znajdziemy w Internecie lub w czasopismach wnętrzarskich zawsze można zmodyfikować na własne potrzeby. Pamiętajmy, że moda ciągle się zmienia, a nasze gusta jeżeli już, to bardzo powoli i nieznacznie.

Informacje:
Oceń artykuł:

1Komentarze

jangorski

Moje ściany są chyba nudne, bo białe i nic na nich nie ma.

2022-04-21
Może zastanawiałeś się, co wpływa na przytulną atmosferę w domu i dlaczego w niektórych wnętrzach czujemy się dobrze, a w innych nie. Odpowiedź jest dosyć prosta. Najlepiej czujemy się we wnętrzach, które tworzymy z ogromną dozą indywidualizmu. W takich, które są związane z naszymi charakterami i naturą. Książki, wszelkie kolekcje, zdjęcia rodzinne i wszystkie te drobiazgi z duszą, to nasze ślady w mieszkaniu. Gdy ich brakuje, czujemy się nieswojo. I wtedy nawet najbardziej designerska stylistyka wystroju nie pomoże. W domu powinno być widać, że toczy się w nim życie.Jak zaaranżować ściany w pomieszczeniu?Zacznijmy od ogólnej charakterystyki naszego domu. W jakim stylu go umeblowaliśmy, co lubimy, a czego nie tolerujemy, jakie są nasze pasje oraz co chcielibyśmy oglądać na co dzień na naszych ścianach. Nie warto się martwić, że coś nie wyjdzie, ponieważ zawsze można to zmienić, najczęściej wprowadzając drobne poprawki. Jeśli mimo w...