Organizacja spływu kajakowego - jak skompletować ekwipunek?

Ocena:
0.00/0

Wybierając się na spływ kajakowy, musisz odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań — czy jest to samodzielny, czy zorganizowany wyjazd, ile dni będzie trwał spływ oraz czy wybierasz prosty, czy bardziej ekstremalny szlak kajakowy? Mając ułożony w głowie plan wycieczki, łatwiej będzie zdecydować jakie rzeczy będą niezbędne. Poniższy artykuł pomoże Ci uporządkować koncepcję wycieczki.

Podstawa spływu kajakowego — wybór rzeki lub jeziora

Polska obfituje w rzeki właściwe do spływów kajakowych. Są rzeki, które wymagają większego doświadczenia oraz umiejętności, ale są także odpowiednie dla osób zaczynających swoją przygodę ze spływami.

Istnieją przeróżne typy spływów w zależności od rodzaju terenu. Spływ dosyć płytkim strumykiem powiązane jest z częstą potrzebą przenoszenia kajaku, tymczasem spływ głęboką rzeką tego nie wymaga.

Można także wyszukać trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego powinno się w szczególności oprzeć na swoich kwalifikacjach i jeżeli brak Ci doświadczenia, lepiej wybrać coś lekkiego oraz krótkiego na początek. Oprócz tego należałoby zwrócić uwagę na dostęp do wypożyczalni sprzętu, aby zmniejszyć koszty przewozu kajaków.

Wybór firmy organizującej spływ. Najważniejsze wytyczne

  • przede wszystkim stopień trudności spływu kajakowego;
  • lokalizacja wybranego spływu kajakowego – zazwyczaj firmy oferujące spływy działają w danych regionach kraju;
  • ilość instruktorów w trakcie spływu;
  • co musimy przygotować na spływ (są oferty, gdzie firma organizująca zapewnia wszelkie niezbędne rzeczy, ale są również takie gdzie niektóre rzeczy takie, jak przykładowo prowiant, trzeba przygotować samemu);
  • jakość oferowanego sprzętu;
  • czy firma oferuje program obejmujący dzieci;
  • dostępność do toalet lub pryszniców na trasie;
  • ulokowanie bagażu – transportowany w samochodzie czy w kajaku;
  • ubezpieczenie NNW.

Zawartość podręcznego plecaka — jak spakować się na spływ?

Przygotowanie bagażu przede wszystkim zależy od długości trasy spływu kajakowego. Na jednodniową wyprawę dobrze spakować się w worek wodoszczelny na drobny sprzęt elektroniczny i ważne dokumenty. Bardzo ważna jest kamizelka ratunkowa!

Wskazane jest spakować również zapasowe ubranie, coś do jedzenia oraz picia, kurtkę przeciwdeszczową i koniecznie krem z filtrem SPF chroniący przed słońcem, a oprócz tego nakrycie głowy. Zwykle podczas spływu jesteś ciągle wystawiony na działanie słońca, łatwo poparzyć wówczas skórę czy dostać udaru słonecznego.

Wśród rzeczy, które warto zabrać na kajaki nie może zabraknąć preparatu przeciwko kleszczom i komarom. Owady potrafią bardzo mocno dać się nam we znaki zwłaszcza wtedy, gdy jest duszno, a za chwile pada deszcz. Ich występowanie dodatkowo potęguje obecność lasów.

Podczas wypadku przydatny może okazać się także strój kąpielowy. Skoro już znajdujemy się na wodzie, a pogoda jest sprzyjająca, może nadejść ochota na skorzystanie z orzeźwiającej kąpieli. Równie ważne jest także obuwie gumowe lub neoprenowe z twardą podeszwą, które ułatwi wchodzenie i wychodzenie z kajaka, a także przemieszczanie się po nierównym brzegu.

 

 

Informacje:
Oceń artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy

Wybierając się na spływ kajakowy, musisz odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań — czy jest to samodzielny, czy zorganizowany wyjazd, ile dni będzie trwał spływ oraz czy wybierasz prosty, czy bardziej ekstremalny szlak kajakowy? Mając ułożony w głowie plan wycieczki, łatwiej będzie zdecydować jakie rzeczy będą niezbędne. Poniższy artykuł pomoże Ci uporządkować koncepcję wycieczki.Podstawa spływu kajakowego — wybór rzeki lub jezioraPolska obfituje w rzeki właściwe do spływów kajakowych. Są rzeki, które wymagają większego doświadczenia oraz umiejętności, ale są także odpowiednie dla osób zaczynających swoją przygodę ze spływami.Istnieją przeróżne typy spływów w zależności od rodzaju terenu. Spływ dosyć płytkim strumykiem powiązane jest z częstą potrzebą przenoszenia kajaku, tymczasem spływ głęboką rzeką tego nie wymaga.Można także wyszukać trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego powinno się w s...