Jak stworzyć swój pierwszy film dokumentalny?

Ocena:
0.00/0

Podstawą kinematografii są filmy dokumentalne. Historia przedstawiona w dobry sposób pozostaje na długo w pamięci. Dzięki temu gatunkowi, mamy możliwość obserwacji oraz udokumentowania różnych zdarzeń i zachowań. Jest to także świetne rozwiązanie na pokazanie swojej historii.

Interesuje Cię nakręcenie własnego filmu dokumentalnego, ale nie wiesz, od czego zacząć? Jeśli tak, to ten wpis jest dla Ciebie.

Liczy się pomysł w filmie

Z początku najlepiej całokształt wstępnie rozpisać, ale pamiętaj aby zostawić również trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz twardo trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z całą pewnością ułatwi pracę.

Czy scenariusz jest potrzebny?

Scenariusz jest istotny wówczas, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie odczytywany przez lektora, jest bezpośrednią podpowiedzią jeżeli chodzi o długość filmu, ujęcia czy muzykę.

Jeżeli masz już scenariusz to połowę pracy masz za sobą! Sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana, jeśli pragniesz zawrzeć w swoim filmie kilka osób , które będą narratorami historii. Jest to trochę trudniejsze, ale do zrobienia :)

Niezbędny sprzęt

Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego realizacja będzie cechowała się dużą dynamicznością – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia, jeśli chodzi o terminy – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w rzeczy samej potrzebujesz tylko tych kilku rzeczy wypunktowanych poniżej:

  • kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, istotne jest, aby opanować jej obsługę, jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – ważne jest, aby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do profesjonalnych programów to wspaniale, natomiast jeśli tego dostępu nie masz, to w Internecie wyszukasz dużo darmowych opcji.

Jak istotne są ujęcia?

Jeśli marzysz o dowolnych zdjęciach, to film dokumentalny jest dla Ciebie. Masz pełną swobodę wykorzystania ujęć oraz tego, o jakim charakterze będzie twój film. Dostępnych jest parę opcji, takich jak zdjęcia z ręki, za pomocą statywu, czy też latający dron. Te wspólne elementy można zestawić w całość! Przydaje się także odpowiedni plan.

Pomocną radą może okazać się nagrywanie dużej ilości materiału. "Overshooting" - to nazwa często używana w tym gatunku filmowym, która odnosi się do kręcenia sporej ilości ujęć. W filmie dokumentalnym więcej znaczy lepiej!

Informacje:
Oceń artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy

Podstawą kinematografii są filmy dokumentalne. Historia przedstawiona w dobry sposób pozostaje na długo w pamięci. Dzięki temu gatunkowi, mamy możliwość obserwacji oraz udokumentowania różnych zdarzeń i zachowań. Jest to także świetne rozwiązanie na pokazanie swojej historii.Interesuje Cię nakręcenie własnego filmu dokumentalnego, ale nie wiesz, od czego zacząć? Jeśli tak, to ten wpis jest dla Ciebie.Liczy się pomysł w filmieZ początku najlepiej całokształt wstępnie rozpisać, ale pamiętaj aby zostawić również trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz twardo trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z całą pewnością ułatwi pracę.Czy scenariusz jest potrzebny?Scenariusz jest istotny wówczas, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie odczytywany przez lektora, jest bezpośrednią podpowiedzią jeżeli chodzi o dług...