Gry edukacyjne dla dzieci – czy warto włączać je do codziennych zabaw?
Potrzeba zabawy jest jedną z najważniejszych potrzeb w życiu dziecka. W dzisiejszych czasach panuje moda na używanie urządzeń mobilnych i raczej ciężko jest przed nią uciec. Rolą rodzica jest właściwe wybranie rozrywek dla dziecka. Ważną cechą, jaką powinny posiadać sprzęty użytkowane przez najmłodszych członków rodziny to aspekt edukacyjny. Warto zatem postawić na dydaktyczne gry. Podpowiadamy jak je znaleźć.
Zalety edukacyjnych gier online
W szczególności, dzięki nim nauka jest ciekawsza. Powodują, że mozolne uczenie na pamięć może przekształcić się w miły czas spędzany wspólnie z wszystkimi domownikami. Rozwijają twórcze myślenie, przyswajanie reguł oraz zasad jak również samodzielność w podejmowaniu decyzji.
Sporo młodych umysłów nie nawykło jeszcze do porażek, a właśnie przez stosowanie gier dydaktycznych w ich codziennej nauce możemy to zmienić oraz przyzwyczaić, że w życiu nie zawsze się wygrywa oraz łatwo realizuje swoje cele. Sposób ten jest też niezawodny w nauce wytrwałości oraz cierpliwości, oraz może pomóc w zrozumieniu swoich mocnych, oraz słabszych stron.
Następnym aspektem, dlaczego warto wprowadzić gry edukacyjne do życia dziecka, jest nauka języków. Na rynku jest sporo produktów, które pomogą naszym dzieciom zapamiętać choćby nowe słówka w języku angielskim, co w przyszłości może przynieść korzyści. Wszystkie te plusy odszukamy w dobrze dobranej grze dydaktycznej, a co najlepsze, nauka zachodzi w piorunującym tempie, bo tak naprawdę gramy, czyli się bawimy.
Gry dopasowane do indywidualnych potrzeb dziecka
Podstawa to wybrać gry dostosowane do wieku. Nie tylko uchroni to nasze dzieci przed brutalnymi treściami bądź efektami nienadającymi się dla maluchów, ale także spowoduje, że nie rzucą jej w kąt po kilkunastu minutach. Nie możemy dać najmłodszym gry zbyt wymagającej, bo szybko się zniechęcą, a z drugiej strony zbyt prosta nie przyczyni się do chcianego efektu, to znaczy rozwoju dziecka.
Następna sprawa, to co nasze dziecko potrafi czynić dobrze, a czego nie. Jeśli potrafi już nazwać większa część pokazanych mu zwierząt, to jak najbardziej właściwym pomysłem będzie przerzucić się na liczby. Jeżeli zauważamy, że nasza pociecha poprawnie sobie radzi z grami nastawionymi na naukę jednej dominującej cechy, to może spróbujmy zainteresować go grami ogólnorozwojowymi, jak szachy bądź sudoku.
Pamiętajmy także nie tylko o tym, co nasze dziecko umie, ale także co go interesuje. Jeżeli mamy do czynienia z 5-letnim chłopcem, jaki uwielbia strażaków i wozy strażackie, to nie wciskajmy mu na siłę gry z samolotami, bo uważamy, że to najlepszy wybór, tylko zakupmy właśnie tytuł, jaki odnosi się do jego zamiłowań. Jeśli chcemy mieć po części z głowy niełatwy wybór, należałoby pójść do sklepu elektronicznego z maluchem, gdzie wspólnie z nim oraz sprzedawcą wybierzemy należytą grę.
Na czym może grać dziecko?
Odpowiedź jest nadzwyczaj prosta. Na wszystkim. W sieci jest mnóstwo tytułów na każdy rodzaj konsoli, komórki bądź tabletu, że tak naprawdę nie trzeba wydawać olbrzymich pieniędzy, aby ucieszyć naszą pociechę i dodatkowo przyczynić się do jej szybszego rozwoju.
Jak rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie podczas grania?
Współczesna technologia ma wiele dobrych stron. Daje między innymi możliwość sprawowania kontroli i blokowania nieodpowiednich treści. Każdy rodzic, który udostępnia dziecku sprzęty elektroniczne z dostępem do Internetu, powinien w takie oprogramowania się zaopatrzyć. Niektóre, bardziej zaawansowane aplikacje mają możliwość włączenia powiadomienia w przypadku wykrycia logowania na niepożądane strony.
Pomimo tak innowacyjnych rozwiązań, nadal istotną kwestią jest budowanie zaufania z dzieckiem i uświadamianie go o potencjalnych zagrożeniach płynących z użytkowania Internetu. Dziecko musi wiedzieć, że nie wolno wdawać się w rozmowy z nieznajomymi, klikać w podejrzane linki, wysyłać zdjęć, czy podawać istotnych informacji o sobie lub bliskich.