Jak ubrać się w góry latem? Sprawdź nasze porady!

Ocena:
0.00/0

Góry są oazą wyciszenia i fantastyczną przygodą, jednocześnie dla początkujących osób, jak i profesjonalnych wspinaczy. Letnie aktywności w górach kojarzone są z lekką opalenizną, bajecznie ogrzewającym słońcem oraz szybkim marszem. Wszystko to jednak może się zamienić w nieprzyjemne skutki, jeśli właściwie się nie przygotujesz na tę wyprawę, ponieważ ciepłe słońce i lekka opalenizna może przemienić się w poparzenie słoneczne, a marsz w obolałe odciski na stopach. Zobacz zatem, co warto ze sobą zabrać w góry?

Niezbędne jest nakrycie głowy w górskiej aktywności latem!

Do najistotniejszych elementów należy okrycie głowy. Musimy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed mocniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są uniwersalne chusty, standardowe czapki z daszkiem lub kapelusze z rondem, które częściowo osłonią powierzchnię naszego ciała.

Podczas letniej wyprawy w góry zainwestuj w odpowiednią odzież!

Kolejnym istotnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, spodnie. Najlepiej by ubrania były przepuszczające, innymi słowy oddychające. Podczas gdy energicznie maszerujemy, nasze ciało bardziej się poci. W związku z tym istotne jest odprowadzenie wilgoci, by nie ochłodzić ciała np. mokrą koszulką. Wspaniałe na letnie wyprawy są ubrania z wełny merino, która jest cienka i dopasowuje się do otoczenia, regulując temperaturę ciała. Często wraz z latem przychodzą silniejsze deszcze, stąd wskazane jest spakować również kurtkę przeciwdeszczową z wodoodporną membraną. Zwłaszcza stosowne są te z dodatkowym systemem wentylacji, np. w postaci dłuższych zamków pod pachami, które będą odprowadzać powietrze. Co do wodoszczelności, jest zależna od parametrów pojedynczych membran. Standardowe kurtki softshellowe mogą nie wytrzymać mocnych opadów deszczu, gdyż są pokryte jedynie impregnatem zapewniającym nienasiąkanie wody, który po paru praniach najzwyczajniej się ściera. Wskazane jest zainwestować zatem w porządną, hardshellową kurtkę z odpowiedniej jakości membraną.

Jakie buty będą odpowiednie do letnich górskich aktywności?

Porządne buty na szlaki górskie to podstawa. Na ogół większość osób radzi, by wybierać wyższe buty sięgające za kostkę. Nie jest to jednakże konieczność, jeżeli wybieramy proste, niezbyt wymagające trasy. Bierzmy pod uwagę również temperaturę, w jakiej przyjdzie nam się wspinać – kilka centymetrów przewiewu stopy będzie robić różnicę. Niewątpliwie nie uwzględniamy wszelakiego rodzaju klapek lub lekkiej konstrukcji półbutów. Po kilkugodzinnym marszu nawet po najrówniejszej powierzchni na stopach pojawią się bąble, pęcherze, obtarcia oraz będzie nam po prostu niekomfortowo. Na lekkie ścieżki możemy za to rozważyć ubiór porządnych, turystycznych sandałów. Tego typu obuwie jest bardzo wygodne ze względu na dobre dopasowanie do stopy oraz mocne podeszwy. W trakcie chodzenia ochraniają nasze nogi przed zwichnięciami i upadkami. Większość jest wyłożona antybakteryjnymi powłokami, co dodatkowo chroni przed wilgocią. Jeśli bierzemy pod uwagę buty z wyższą cholewką, zastanówmy się nad wyborem tych z wodoszczelną membraną. Odporność butów na wodę jest niezmiernie istotna, kiedy przechodzimy przez kałuże bądź strumyki czy też zwyczajnie zacznie siąpić deszcz.

Dlaczego okulary przeciwsłoneczne w górach latem są koniecznością?

Okulary przeciwsłoneczne to bez wątpienia „musthave” wypadu w góry. Gdy jesteśmy wyżej nad poziomem morza, słońce także z większym natężeniem daje się we znaki. W takim przypadku jesteśmy mocniej narażeni na promieniowanie. Zabezpieczajmy oczy, wybierając okulary, które są do nas dostosowane i nie będą zjeżdżać z nosa podczas aktywnego marszu.

Plecak w górach, czyli niezbędny element letniej górskiej wyprawy!

Czasami na górskich szlakach widać osoby z reklamówkami, w których trzymają picie i jedzenie. Jest to niestety błąd! Aby jak najlepiej skorzystać z letniej górskiej aktywności, należy zaopatrzyć się w odpowiedni plecak, w którym możemy zamieścić nie tylko prowiant, ale też kurtkę przeciwdeszczową czy mapę. Ważne, aby był usztywniany, co wspomoże Twój kręgosłup oraz miękki, co natomiast da wygodę. Powinien być z wentylacją, sprawdzi się to szczególnie podczas cieplejszych dni!

Informacje:
Oceń artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy

Góry są oazą wyciszenia i fantastyczną przygodą, jednocześnie dla początkujących osób, jak i profesjonalnych wspinaczy. Letnie aktywności w górach kojarzone są z lekką opalenizną, bajecznie ogrzewającym słońcem oraz szybkim marszem. Wszystko to jednak może się zamienić w nieprzyjemne skutki, jeśli właściwie się nie przygotujesz na tę wyprawę, ponieważ ciepłe słońce i lekka opalenizna może przemienić się w poparzenie słoneczne, a marsz w obolałe odciski na stopach. Zobacz zatem, co warto ze sobą zabrać w góry?Niezbędne jest nakrycie głowy w górskiej aktywności latem!Do najistotniejszych elementów należy okrycie głowy. Musimy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed mocniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są uniwersalne chusty, standardowe czapki z daszkiem lub kapelusze z rondem, które częściowo osłonią powierzchnię naszego ciała.Podczas letniej wyprawy w góry zainwestuj w odpowiednią odzież!Kolejnym istotnym aspektem...