Basen przydomowy - dlaczego warto go posiadać?

Ocena:
0.00/0

W ogrodzie można stworzyć prawdziwą oazę spokoju i miejsce do codziennego relaksu. Ochłodę w upalne dni przyniesie basen ogrodowy. Nie musimy ograniczać się wyłącznie do tego dmuchanego lub ustawianego na stelażu. Jeśli wielkość terenu na to pozwala, warto postawić na ten najbardziej elegancki i przede wszystkim trwały basen murowany. Czy jego budowa jest skomplikowana? W poniższym artykule wskazujemy najważniejsze kroki.

Jak wybrać odpowiedni projekt basenu?

Pierwszą czynnością, o jaką powinniśmy zadbać, jest wybranie stosownego projektu. O ile posiadamy tego typu umiejętności, możemy go sami narysować, odszukać gotowy w sieci, czy też zakupić w biurze projektowym. Jeżeli nie chcemy utonąć w kosztach oraz strzępić nerwów, to powinniśmy zadbać o sprawny system nalewania oraz odprowadzania wody.

Zastanówmy się w tym momencie miejscu, jak dużo osób będzie z niego korzystało i w jakim celu basen będzie użytkowany (pływanie, skoki, nurkowanie). To pomoże nam przemyśleć i zdecydować się nad wielkością zbiornika i jego położeniem. Pamiętać trzeba, że baseny ponad 50 metrów kwadratowych trzeba zgłosić oraz dostać pozwolenie na budowę, ponieważ gdy tego nie zrobimy, prawdopodobne jest, że znajdziemy w skrzynce pismo z nakazem rozbiórki.

Jak wybrać miejsce na budowę basenu?

W tym miejscu wskazane jest powiedzieć o tym, że jeżeli basen ogrodowy będzie powstawał w trakcie budowy domu oraz ogrodu, możemy oszczędzić sporo pieniędzy na pracach związanych z wykopami. Z całą pewnością poszukujmy miejsca nasłonecznionego, ażeby uniknąć konieczności nagrzewania wody, a także lokalizacji z dala od roślinności takiej jak drzewa oraz krzewy. Pozwoli nam to ochronić wodę w basenie przed zanieczyszczeniami w postaci liści oraz gałązek.

Następną rzeczą, którą powinniśmy zrobić na naszym terenie, jest ocena poziomu wód gruntowych. Dzięki temu możemy ustrzec się zniszczenia naszej konstrukcji, gdy parcie gruntu zwiększy się w czasie zimy.

Dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest zainwestowanie we własną studnię, która zapewni stały dostęp do bieżącej wody i najlepiej, gdyby znajdowała się jak najbliżej naszego basenu.

Dlaczego warto postawić na murowany basen ogrodowy?

Własny basen to komfort i możliwość odświeżenia się praktycznie zawsze, kiedy ma się na to ochotę, bez konieczności udawania się na publiczną pływalnię. Basen daje możliwość wspólnej zabawy z dziećmi i uatrakcyjnienia ich codziennej aktywności. Jest to dobry pretekst do tego, aby odciągnąć dzieci od telewizora lub kranu telefonów. Dorosłym też należy się zabawa, a basen przydomowy to wspaniałe tło na urządzenie garden party ze znajomymi. 

Własny basen to także przede wszystkim większa pewność co do higieny. Jakość wody na publicznych pływalniach niekiedy pozostawia wile do życzenia. We własnym akwenie mamy pełną swobodę w kontrolowaniu tej kwestii.

Posiadanie miejsca do pływania w swoim ogrodzie to także większa motywacja do zadbania o sylwetkę i zdrowie. Nic tak dobrze nie przekłada się na kondycje mięśni, jak ćwiczenia w wodzie.

 

Informacje:
Oceń artykuł:

1Komentarze

lucja90

Kto buduję basen w ogrodzie, przecież tyle z nim roboty.

2022-04-22
W ogrodzie można stworzyć prawdziwą oazę spokoju i miejsce do codziennego relaksu. Ochłodę w upalne dni przyniesie basen ogrodowy. Nie musimy ograniczać się wyłącznie do tego dmuchanego lub ustawianego na stelażu. Jeśli wielkość terenu na to pozwala, warto postawić na ten najbardziej elegancki i przede wszystkim trwały basen murowany. Czy jego budowa jest skomplikowana? W poniższym artykule wskazujemy najważniejsze kroki.Jak wybrać odpowiedni projekt basenu?Pierwszą czynnością, o jaką powinniśmy zadbać, jest wybranie stosownego projektu. O ile posiadamy tego typu umiejętności, możemy go sami narysować, odszukać gotowy w sieci, czy też zakupić w biurze projektowym. Jeżeli nie chcemy utonąć w kosztach oraz strzępić nerwów, to powinniśmy zadbać o sprawny system nalewania oraz odprowadzania wody.Zastanówmy się w tym momencie miejscu, jak dużo osób będzie z niego korzystało i w jakim celu basen będzie użytkowany (pływanie, skoki, nurkowanie)....